ARCHIPELAG

Realizator:  Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

Miejsce:  Pałac Młodzieży, ul. Mikołowska 26, 40-066 Katowice

Termin warsztatów:  9 - 22 lipca

Termin i miejsce pokazu:  22 lipca | godz. 11.00 - Pałac Młodzieży, ul. Mikołowska 26, 40-066 Katowice 

Koordynator:  Anna Nowak

e-mail:  edukacja@ateneumteatr.pl

Projekt adresujemy do 40 dzieci w wieku 8-10 lat. Podczas warsztatów za pomocą muzyki, działań aktorskich, plastycznych i medialnych wspólnie zbudujemy nowy archipelag. Wymyślone przez dzieci fikcyjne światy staną się podstawą do tworzenia scenariusza widowiska, w którym zabierzemy głos na temat odmienności i wspólnoty. Inspiracją do działań twórczych będą m.in. mapy starożytnych i średniowiecznych kartografów oraz cytaty z „Podróży Guliwera” Jonathana Swifta. Dzieci będą pracować w czterech grupach: aktorskiej, aktorsko-plastycznej, aktorsko-muzycznej i aktorsko-medialnej. W programie każdej z grup znajdą się: zadania aktorskie, gry i zabawy teatralne, warsztaty twórcze, ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i umiejętność pracy w grupie.

(fot. Paweł Szymkowiak)

Prowadzący warsztaty

Dorota Dakszewicz

pianistka, akompaniator, pedagog, korepetytor wokalny, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Bytomiu oraz Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez 12 lat prowadziła własne Studium Muzyczne, w którym odbywały się zajęcia muzyczno-wokalne dla dzieci (m.in. nauka gry na fortepianie, emisja głosu, kształcenie słuchu). Prowadzi chóry dziecięce m.in. przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu. W latach 2000-2004 kierownik muzyczny, a obecnie korepetytor muzyczny w ŚTLiA Ateneum. Współautorka książki „Pół wieku Opery Śląskiej”.

Paweł Szymkowiak

realizator i reżyser dźwięku, kompozytor, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilku teatralnych bajek dla dzieci oraz stworzonych na ich potrzeby piosenek. Prowadzi grupę filmową Gawlock Pictures. Realizuje materiały filmowe promujące działania teatrów zawodowych. Prowadził zajęcia w grupie medialno-aktorskiej podczas Lata w teatrze w 2016 i 2017 roku w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Marta Popławska

aktorka ŚTLiA Ateneum, animator kultury. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – filia we Wrocławiu i Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu. Otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego Złota Maska za rolę w spektaklu „Joanna d'Arc” (2011). Odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jacek Popławski

aktor, reżyser, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – filia we Wrocławiu. Ma 16-letnie doświadczenie pracy jako aktor-lalkarz (Teatr Maska, ŚTLiA Ateneum) i reżyser teatralny (m.in. Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, ŚTLiA Ateneum, Teatr Tęcza w Słupsku). Odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od września 2016 dyrektor artystyczny Teatru Maska w Rzeszowie. Ma doświadczenie w pracy jako scenograf, kompozytor, autor tekstów i tłumacz sztuk teatralnych.

Katarzyna Żagiell-Kubik

absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, pracownik pracowni plastycznej ŚTLiA Ateneum. Przez 22 lata pracowała w pracowni plastycznej Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. W 2007 roku przygotowała scenografię do spektaklu „Jacek i Placek”. Wielokrotne prowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci w okresie ferii zimowych i wakacji, a także dla Polonii w Göteborg'u.

Danuta Dindorf

aktorka, pracowała w ŚTLiA Ateneum w Katowicach oraz w Teatrze Groteska w Krakowie. Przez wiele lat prowadziła zajęcia teatralne w przedszkolu, a także warsztaty rodzinne i zajęcia z młodzieżą. W roku 2007 wraz z dziećmi z I Zespołu Ogólnokształcących Szkół Społecznych im. S. Konarskiego z Pałacu Młodzieży w Katowicach zrealizowała spektakl pt. „Baśń o dwunastu miesiącach” wg J. Porazińskiej. Ma uprawnienia nauczycielskie. Jest związana z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach, gdzie prowadzi warsztaty teatralne dla nauczycieli.

Katarzyna Alicja Michalska

etnolog, pedagog ulicy związana z ECD Słoneczna Kraina i Dziennym Ośrodkiem Wsparcia w Katowicach, grupą nieformalną Czujczuj oraz Stowarzyszeniem Majstersztyk. Ma doświadczenie w pracy z grupami defaworyzowanymi: brała udział w działaniach społeczno-edukacyjnych z dziećmi ze środowisk wykluczonych min. w Armenii, Iraku, Jordanii i Mołdawii (praca z uchodźcami i migrantami). W technice teatru cieni zrealizowała projekty „Odcienie Legendy” i „Kolory Legendy” oraz prowadziła zajęcia w ramach festiwalu Industriada i Ulicznicy.

Anna Dermont-Brandys

nauczyciel dyplomowany języka polskiego, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, Studiów Podyplomowych Historii, Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (Akademia Sztuk Teatralnych we Wrocławiu). Ukończyła roczny Kurs Mistrzowski dla absolwentów Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży. Uczestnik Kursu Pracownie Mistrzowskie w Małopolskim Instytucie Teatralnym w Krakowie. Reżyser i opiekun zespołu teatralnego Nie przeszkadzaj, który jest wielokrotnym laureatem miejskich i wojewódzkich festiwali teatralnych.

Piotr Janiszewski

aktor, reżyser, instruktor teatralny. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego - Wydział Radia i Telewizji. Od 1989 roku pracuje w ŚTLiA Ateneum. Nagrodzony dyplomem honorowym za debiut i nagrodą artystyczna wojewody katowickiego dla młodych twórców. Ukończył kwalifikacyjny dwuletni kurs instruktora teatralnego prowadzony przez Centralny Ośrodek Metodyki i Upowszechniania Kultury. Od ponad 30 lat prowadzi zajęcia teatralne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi

Marek Dindorf

od ponad 40 lat aktor ŚTLiA Ateneum. Od najmłodszych lat związany z harcerstwem, a od 1972 ma stopień instruktora. Często zasiadał w jury konkursów recytatorskich i teatralnych. Prowadził warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od kilku lat współpracuje z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach prowadząc warsztaty dla instruktorów teatralnych z zakresu słowa w teatrze.

Anna Nowak

instruktor teatralny, animator kultury, arteterapeutka. Od ponad 12 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 20 projektów edukacyjno-społecznych (m.in. "Lwt" w Tomaszowie Maz. i Będzinie, "Pokój Opowieści", "Mali Bajarze"). Stypendystka MKiDN w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Specjalista ds. edukacji w ŚTLiA Ateneum. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (UMK Toruń), Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (AST Wrocław), kursu Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu (Centrum Łowicka).

Lorem ipsum...

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.