PLANETA GOLCZEWO – MIĘDZYWIEJSKA AKADEMIA TEATRU PLENEROWEGO

Realizator:  Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Miejsce:  Zespole Szkół Publicznych w Golczewie

Termin warsztatów:  25 czerwca - 8 lipca 

Terminy i miejsca pokazów:  7 i 8 lipca | godz. 12:00 i 14:00  -  jedna ze wsi z okolic Golczewa oraz Golczewo

Koordynator:  Agata Grzybowska

e-mail:  gokis@golczewo.pl

www: www.facebook.com/gokiswgolczewie

To pierwszy tego rodzaju w regionie, międzywiejski projekt z pogranicza teatru plenerowego, zaangażowanego, happeningu, literatury, publicystyki i psychologii. Grupa warsztatowa złożona z dzieci i młodzieży z kilku wsi gminy Golczewo prowadzona przez instruktorów związanych z poznańskim Teatrem Biuro Podróży przejdzie dwutygodniowy warsztat, którego zwieńczeniem będą pokazy spektaklu plenerowego podejmującego tematy obcych, przybyszów z innych światów, kosmitów i innych planet; a co za tym idzie - strachu przed innością, losu odmieńca, mniejszości wobec większości, obcości mechanizmów uprzedzeń, dialogu międzykulturowego i praw człowieka, transgresji.

Młodzi wykonawcy objadą ze swoim spektaklem okoliczne wioski, zaczynając od swoich własnych. Przez dwa pokazowe dni poczują się jak prawdziwi aktorzy teatru plenerowego w artystycznej trasie. Pokazy we wsiach będą swoistymi świętami, gromadzącymi lokalną społeczność, otwierającymi na artystycznie podjęte zagadnienia przez ich mieszkańców oraz inspirującymi do odczytywania języka teatru, odkrywania na nowo swoich wsi jako miejsc kulturalnych i artystycznych aktywności.

(fot. Piotr Nykowski |PozaOkiem)

Prowadzący warsztaty

Łukasz Kowalski

warsztaty teatralne - aktor, reżyser, scenograf od 10 lat związany z Teatrem Biuro Podróży. Współzałożyciel i twórca szczecińskiego Teatru Karton oraz poznańskiej grupy Circus Ferus. Prowadzi warsztaty teatralne, organizuje happeningi i akcje uliczne. Szczególnie ceni sobie działalność edukacyjną polegającą na pracy artystycznej z ludźmi i grupami teatralnymi: organizuje i prowadzi warsztaty teatralne oraz projekty artystyczne w różnych punktach globu, a zwłaszcza tych wykluczonych i zapomnianych. Współautor, instruktor i reżyser projektu „Teatralne Lato” zrealizowanego latem 2016 w Golczewie.

Marysia Dąbrowska

warsztaty teatralne - absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, oddział w Białymstoku. Na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie zadebiutowała rolą Raisy Filipownej w „Samobójcy” Nikołaja Erdmana (luty 2005).

Tomasz Wrzalik

warsztaty teatralne - aktor Teatru Biuro Podróży od ponad 10 lat. Poza działalnością artystyczną polegającą na produkcji i prezentacji spektakli uczestniczy w działalności edukacyjną Biura Podróży polegającej na pracy artystycznej z ludźmi i grupami teatralnymi na świecie - ostatnio w projekcie "Swój Nieswój" - rozważania o emigracji (projekt polsko-ukraiński). Prowadzi zajęcia i warsztaty dla dzieci, specjalizuje się w ruchu scenicznym.

Maria Sztark

warsztaty teatralne/koordynator. Animatorka kultury, menedżer projektów. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Golczewie, gdzie współtworzy zespół projektowy. Liderka projektów animacyjnych, m.in. "Teatralne Lato", "Objazdowa Akademia Kultury", „Most Flag” w Golczewie. Absolwentka kursu Teatr Zaangażowany (Fundacja Drama Way). Prowadzi zajęcia metodą dramy. Pracuje przy Przeglądzie Małych Form Teatralnych Kontrapunkt, gdzie prowadzi młodzieżową grupę happeningową Kontrabanda.

Karolina Gołębiowska

warsztaty scenograficzno – kostiumograficzne. Pochodzi spod Wolina. W 2014 ukończyła grafikę artystyczną na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom artystyczny 2014 roku. Obecnie studentka trzeciego roku fotografii na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka kilku edycji konkursu Eco fashion, zdobywczyni Brązowego Tobołka na festiwalu O!pla. Na co dzień prowadzi warsztaty, fotografuje i kręci krótkie formy filmowe.

Alicja Sztark

warsztaty psychologiczne. Zajmuje się wielokulturowością w teorii i praktyce. Uczestniczka wielu wymian kulturowych, np. z organizacją AIESEC w Indiach, EVS w Norwegii. Od kilku lat związana z EF Education First - największą na świecie organizacją zajmującą się edukacją językową i międzykulturową. W pracy warsztatowej wykorzystuje swoje praktyczne doświadczenia teatralne zdobyte we współpracy z m.in. Teatrem karton, Kana, Stella Polaris, Mimello, Scena Kalejdoskop. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie na Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie.

Agata Grzybowska

koordynator z ramienia GOKiS. Od listopada 2015 dyrektor GOKiS w Golczewie. Absolwentka socjologii (spec. socjologia kultury) na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Podyplomowych Studiów dla Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Menedżer projektów kulturalnych, animatorka kultury, organizatorka imprez kulturalnych, koordynatorka działań wolontariatu. Od lat związana ze szczecińskim festiwalem Kontrapunkt oraz Akustyczeń. Zajmuje się prowadzeniem autorskich warsztatów edukacyjnych dla różnych grup wiekowych.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.