Morskie opowieści

Realizator:  Małopolski Instytut Teatralny

Miejsce:  Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Białym Kościele oraz Zespół Szkół w Modlnicy 

Termin warsztatów:  13 - 25 sierpnia 

Termin i miejsce pokazów:  25 sierpnia | godz. 16:00 -  Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Białym Kościele

Koordynator:  Anna Książek

e-mail:  anna@edukacjateatralna.pl

Inspiracje do pracy stanowią fotografie prezentujące morskie głębiny, rośliny, muszle, rafy koralowe. W obszar naszych badań włączymy technologię – przyjrzymy się batyskafom, sonarom czy detektorom fal grawitacyjnych. Nie zapomnimy o morskich mitach, legendach i opowieściach dotyczących stworzeń morskich takich jak syreny, trytony, potwory (Lewiatan, Kraken, Scylla i Charybda). Przywołamy również legendy i opowieści pirackie: o zakopanych skarbach, gadających papugach, Czarnobrodym i Latającym Holendrze.

Będziemy pracować w dwóch miejscowościach: w Białym Kościele oraz w Modlnicy. Te ośrodki staną się portami, które będą się ze sobą komunikować – przesyłać listy w butelkach, tajne morskie mapy albo nagrania prezentujące postępy w pracach badawczych nad tajemnicami morskich odmętów.

Prowadzący warsztaty

Alla Maslovskaya 

aktorka, reżyserka, pedagożka teatru, absolwentka Mińskiego Instytutu Kultury, specjalizacja: reżyseria teatru dla dzieci, współpracowniczka Małopolskiego Instytutu Kultury w projektach Dilettante – teatr w ruchu i Kulisy. Współpracuje z różnymi ośrodkami kultury i instytucjami m.in. z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, gdzie prowadzi warsztaty teatralne. Od wielu lat aktorka Teatru Figur Kraków. 

Marta Pietruszka

tancerka, choreograf, pedagog. Współpracowała m.in. z Teatrem Tańca Kontrast, Studiem Tańca EST, Teatrem 38, grupą muzyczną ATMAN, Gdańskim Teatrem Tańca, Śląskim Teatrem Tańca, Goethe Institut, Bunkrem Sztuki w Krakowie. W 1998 roku wraz z Olgą Marcinkiewicz założyła Teatr Gestu i Ruchu, gdzie przygotowywała spektakle solowe. Od 1994 roku do chwili obecnej jest nauczycielem tańca współczesnego w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Stypendystka Centrum Choreograficznego Nadrenii Północnej-Westfalii w Essen (2000) oraz MKiDN (2008).

Joanna Sarnecka

antropolog kultury, etnograf, tancerka, aktorka, bajarka, założycielka grupy opowiadaczy Opowieści z walizki. Prowadzi warsztaty tańców tradycyjnych dla różnych grup wiekowych od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jako animator, prowadzi zajęcia świetlicowe i taneczne w Beskidzie Niskim, gdzie mieszka. Autorka opowiadań i bajek. Laureatka konkursu Tygodnika Powszechnego na opowiadanie oraz konkursu na prozę kryminalną zorganizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu, autorka książki „Dziennik uciekiniera”. 

Ewa Woźniak

aktorka, scenografka, animatorka kultury, pedagożka teatralna, organizatorka projektów międzynarodowych m.in. w Rumuniii, na Ukrainie. Absolwentka Akademii Teatralnej Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, DAMU w Pradze na wydziale Scenografii Alternatywnego Teatru Lalkowego. Współpracuje z teatrami: Teatrem Animacji w Poznaniu, Malabar Hotel w Białymstoku, Teatrem Ateneum w Warszawie, Piccolo w Cotbus, Włóczykij w Londynie, Teatrem Figur Kraków, Teatrem Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni. 

Mateusz Wróbel

fotograf i filmowiec, instruktor teatralny, żongler, recytator, aktor, związany z działaniami animacyjnymi w Mostkach k. Skarżyska Kamiennej. Absolwent animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, kursu pedagogiki teatru Pracownie 2012 w ramach programu Małopolskiego Instytutu Kultury Dilettante – teatr w ruchu oraz kursu Istnienie w dłoni – animacja przedmiotu, kreacja i animacja marionetki ceramicznej i tradycyjnej. Na stałe związany z Teatrem Figur, gdzie pracuje jako aktor i pedagog teatru.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.