DEMO Z DEMOKRACJI

Realizatorzy:  Teatr Lalek Pleciuga + Miejski Ośrodek Kultury w Policach

Miejsce:  Teatr Lalek Pleciuga, pl. Teatralny 1

Termin warsztatów:  16 - 29 lipca 

Terminy i miejsce pokazów:  28 lipca | godz. 17:00 - Szczecin

                                                                 29 lipca | godz. 17:00 - Police

Koordynator:  Magdalena Bogusławska

e-mail:  edukacja@pleciuga.pl

Na warsztatach zajmiemy się ważnymi tematami z życia społecznego: demokracją, władzą, społeczeństwem obywatelskim, dyktaturą. Zastanowimy się nad przejawami dyskryminacji i nietolerancji, przemyślimy sposoby codziennego przeciwstawiania się. Będziemy rozmawiać o prawach dzieci do wyrażania swoich poglądów, swobody myślenia, ochrony życia prywatnego i poszanowania godności.

Dla dzieci inspiracją do działań będą publikacje, które w sposób adekwatny do wieku podejmują tematy społeczne („Mała książka o demokracji” S. Buregren i „Co to właściwie jest demokracja” E. Plantela). Dla młodzieży wyzwaniem będą cytaty z „Państwa” Platona.

Finałowe pokazy odbędą się w Teatrze Lalek Pleciuga i w polickim MOK-u. Ich ostateczny kształt stworzymy podczas wspólnej pracy (tworzenie map myśli, drama, improwizacje na zadany temat, sondy uliczne i wywiady). W prezentacji wezmą udział wszyscy uczestnicy.
Oprawą muzyczną pokazu będą wykonywane na żywo efekty dźwiękowe oraz wybrane przez dzieci fragmenty utworów muzyki klasycznej. W kontrapunkcie do nich scenografia będzie nowoczesna i multimedialna. Dzieci same stworzą filmy, animacje i pokazy slajdów.

(fot. Robert Stachnik i Patryk Wójcik)

Prowadzący warsztaty

Marta Łągiewka 

ukończyła wrocławski Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a także studia podyplomowe na kierunku pedagogika ogólna i szkolna. W Teatrze Lalek Pleciuga od 2005 roku. Współpracowała z Teatrem Lalki i Aktora w Opolu i Teatrem Polskim w Szczecinie. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Jest instruktorką podczas zimowych i letnich półkolonii teatralnych. Wykładowca w Akademii Sztuki na Wydziale Edukacji Muzycznej (przedmiot edukacja teatralna). W projekcie poprowadzi zajęcia teatralne.

Teresa Babińska 

absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i grafiki warsztatowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą i ceramiką. Była wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, obecnie Akademii Sztuki. Prace prezentowała na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Była instruktorką w kilku kolejnych edycjach Lata w teatrze. Prowadzi zajęcia z grafiki i ceramiki w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie.

Zuzanna Bogusławska 

absolwentka Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu. Altowiolistka z uprawnieniami pedagogicznymi. Ukończyła kurs techniki Carla Orffa organizowany przez Polskie Towarzystwo Carla Orffa oraz kurs instruktorski yogi śmiechu. Prowadziła zajęcia muzyczne podczas warsztatów teatralnych dla dziadków i wnuków 60+6 w Teatrze Lalek Pleciuga. Od 2010 roku pełniła funkcję wychowawcy w Lecie w teatrze. Instruktorka podczas zimowych i letnich półkolonii w teatrze. Na co dzień pracuje w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i jest członkiem CoOperate Orchestra.

Marta Knaflewska 

studentka Multimediów w Szczecińskiej Akademii Sztuki. W czerwcu 2017 roku obroniła dyplom licencjacki. Jest zainteresowana przede wszystkim sztukami performatywnymi, które dzieją się na pograniczu teatru, choreografii i instalacji site-specific. Inspirują ją różne formy rozumienia duchowości we współczesnym świecie, energia miejsca, mistycyzm, rytuał oraz przekraczanie granic ciała na korzyść umysłu. Fascynuje ją również estetyka popkulturowego romantyzmu oraz videoklipu. W Teatrze Lalek Pleciuga realizuje cykl warsztatów dla dzieci Była sobie sztuka. 

Patryk Wójcik  

koordynator ds. socialmedia oraz instruktor teatralny w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach, absolwent kulturoznawstwa na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W pracy realizuje liczne kampanie marketingowe i reklamowe. Pracował jako animator zajęć dla dzieci oraz organizator czasu wolnego. Interesuje się teatrem i muzyką. Pochodzi z Polic, tam mieszka na stałe. W projekcie będzie odpowiedzialny za działania promocyjne, które zaprojektuje i zrealizuje z uczestnikami.

Nicola Palej  

przez 7 lat uczestniczka a obecnie instruktorka Teatru Elipsa w Policach. Uczestniczka warsztatów teatralnych w Polsce i za granicą. Brała udział w projektach: Erasmus i Młodzież w działaniu. Prowadziła teatr dla dzieci Bzik w Domu Kultury Klub Skolwin. Jej działania są ściśle związane z dziećmi i młodzieżą: gra cyklicznie bajki, organizuje imprezy okolicznościowe, prowadzi festyny i warsztaty. Wychowanka Lata w teatrze, była uczestniczką jednej z pierwszych edycji. 

Magdalena Bogusławska

instruktorka teatralna i pedagożka. Ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Szczecińskim oraz gerontopedagogikę na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Uczestniczka zajęć Szkoły Pedagogów Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Prowadziła zajęcia teatralne w świetlicy środowiskowej, przedszkolu oraz OSM I stopnia w Szczecinie. W  Teatrze Lalek Pleciuga koordynuje i prowadzi zajęcia teatralne i plastyczne oraz przygotowuje zeszyty metodyczne „Kocham teatr”, przeznaczone do edukacji teatralnej w szkole.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.