Wędrowny Cyrk Charlie Chaplina

Realizator:  Fundacja CircArt

Miejsce:  Chełmżyński Ośrodek Kultury, ul. Bydgoska 7, Chełmża

Termin warsztatów:  6 - 19 sierpnia

Terminy i miejsce pokazów:  19 sierpnia | godz. 16:00 - Rynek w Chełmży                

Koordynator:  Emilia Cendrowska

e-mail:  fundacjacircart@gmail.com

W Chełmży znajduje się jedyny w Polsce pomnik Charliego Chaplina. Właściwie nie wiadomo, czemu został wzniesiony, ponieważ wybitny komik nigdy nie był w tym mieście… Podczas warsztatów stworzymy swoją własną wersję wydarzeń! Sięgniemy do twórczości Chaplina oraz do historii Chełmży I połowy XX wieku.

Półkolonie cyrkowo-teatralne wyzwolą w dzieciach i młodzieży radość tworzenia oraz zainspirują do podejmowania własnych artystycznych działań. Wykorzystamy różne formy wypowiedzi – od słowa, przez pantomimę, działania plastyczne, muzyczne, po sztukę cyrkową. Stworzymy rekwizyty cyrkowe, które wykorzystamy w przedstawieniu. Będziemy adaptować przestrzeń miejską jako scenografię. Odszukamy i ożywimy stare przedmioty.

( fot. Paweł Biarda, Emilia Cendrowska )

Prowadzący warsztaty

Rafał Cendrowski

utytułowany artysta cyrkowy z wieloletnim stażem i doświadczeniem. Właściciel Cyrkowa Events i Klubokawiarni Cyrkowa. Propagator idei nowocyrkowej. Żongler, szczudlarz, performer, animator kultury. Aktor i performer Teatru Wiczy, dwukrotny stypendysta Miasta Torunia w dziedzinie kultury (2013 i 2017), stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Aktywność obywatelska (2015). Twórca i koordynator Toruńskiego Festiwalu Nowego Cyrku, performer w międzynarodowej artystycznej grupie Saltinbanco Italiano. W projekcie instruktor grupy cyrkowej.

Tymon Cichocki

pasjonat sztuki cyrkowej, w 2008 ukończył kurs pedagogiki cyrku. Instruktor żonglerki w dziecięco-młodzieżowej grupie cyrkowej Piruet w Chełmży oraz grupy cyrkowej w Unisławiu. Żongler podczas Dubai Summer Surprices Festival w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Doha EID Festival w Katarze. W projekcie instruktor grupy cyrkowej.

Radosław Smużny

aktor, performer, pedagog teatru. Absolwent Studium aktorskiego Lart Studio w Krakowie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 15 lat związany z Teatrem Wiczy. Społecznik i twórca kultury. Na swoim koncie ma 21 kreacji filmowych oraz 38 kreacji teatralnych. Współpracuje z Teatrem Miniatura w Gdańsku, Teatrem Gdynia Główna, Teatrem Jaworski, Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu oraz Instytutem B61.Laureat nagrody Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego za propagowanie kultury teatralnej. W projekcie instruktor grupy teatralnej.

Ireneusz Maciejewski

reżyser, aktor, mim, performer, fotograf i filmowiec. Autor sztuk, adaptacji teatralnych oraz tekstów piosenek. Absolwent Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Lalkarski w Białymstoku), Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz SGH w Warszawie na kierunku menedżer kultury. Zrealizował ponad 40 spektakli teatralnych w teatrach całej Polski. Jest autorem kilku projekcji multimedialnych, a także form filmowych realizowanych dla teatru. Współpracuje z Teatrem Baj Pomorski w Toruniu. W projekcie instruktor grupy teatralnej.

Dominika Miękus 

absolwentka AT w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Od 2008 roku aktorka w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu. Zdobywczyni nagród i wyróżnień aktorskich. Pedagog, instruktor warsztatów teatralnych dla dzieci, młodzieży i animatorów kultury. Animator warsztatów marionetkowych w Cividale we Włoszech dla studentów szkoły teatralnej z Cervii. Instruktorka Małej Akademii Teatralnej działającej w Baju Pomorskim. W projekcie instruktor grupy aktorskiej.

Błażej Wdowczyk

muzyk wielu grup rockowych, animator kultury, przygotowuje i wykonuje muzykę do widowisk Teatru Wiczy. Koordynator grupy muzycznej w ramach projektów Lato w teatrze realizowanych przez Teatr Wiczy (2010 Bartoszyce/Bisztynek, 2013 Bełchatów, 2016 Chełmno). W 2014 roku prowadził warsztaty teatralno-muzyczne w Domu Pomocy Społecznej w Browinie. Doświadczenie zdobywał również podczas pracy z seniorami w domu starców, młodzieżą patologiczną, umysłowo chorymi. W projekcie instruktor grupy muzycznej.

Matylda Hinc

na co dzień pracuje w Dziale Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Po godzinach działa w projektach filmowych oraz fotograficznych jako kostiumograf. Współpracowała w projektach filmowych z Karoliną Fordońską, Marcelem Woźniakiem, Jędrzejem Bączykiem, grupą RAWPAWfilms, w projekcie fotograficznym Pomiędzy z Natalią Miedziak czy teatralnym Ściana Damiana Droszcza. Ukończyła kurs krawiectwa, uczęszczała do toruńskiej Szkoły Projektowania i Konfekcjonowania Odzieży i zdobyła tytuł Technika Technologii Odzieży. W projekcie instruktor grupy scenograficzno-kostiumograficznej.

Weronika Pniewska

projektantka ubioru, plastyczka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2015, specjalizacja: projektowanie ubioru). Odbyła staże w studiach projektowych Maldoror, Boy London, Katrien van Hecke. Ukończyła kurs kwalifikacyjny I stopnia w zawodzie Technik Przemysłu Mody – kurs Projektowania i Wytwarzania Wyrobów Odzieżowych w Policealnym Studiu Administracji i Przemysłu Mody. Obecnie tworzy autorskie kolekcje odzieżowe. W projekcie instruktor grupy scenograficzno-kostiumograficznej.

Michał Zaręba

od 10 lat związany z Polskim Radiem Pomorza i Kujaw – redakcją w Toruniu. Pracę z mikrofonem zaczynał w studenckim Radiu Sfera na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współpracował też ze studenckim pismem Niezależnego Zrzeszenia Studentów Immunitet i Gazetą Pomorską. W projekcie instruktor grupy medialnej.

Paweł Biarda  

fotograf, instruktor fotografii, operator filmowy. W branży fotograficznej od 1994 roku. Dyplom fotografa zawodowego uzyskał w 2004 roku. Specjalizuje się w fotografii reportażowej, podróżniczej oraz lotniczej. Współpracuje z licznymi agencjami reklamowymi i wydawnictwami. Wykładowca BiN Kursy Fotograficzne Toruń. Operator kamery w Fireflies Films. Wykładowca warsztatów filmowych. W projekcie instruktor grupy medialnej.

Dorota Schreiber  

absolwentka Studiów Pedagogicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (praca naukowa „Dialog jako porozumienie w/dla pokoleń”). Od 2010 roku pracuje na stanowisku koordynatora w ramach działalności projektowych wielu organizacji pozarządowych oraz Ośrodka Kultury Górna. W projekcie pełni funkcję opiekuna.

Izabela Smużny  

nauczyciel języka angielskiego, pedagog z 5-letnim stażem, specjalizuje się w nauce dzieci, ale prowadziła zajęcia na różnych poziomach zaawansowania oraz w rożnych grupach wiekowych. Stopień magistra uzyskała na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, natomiast stopień licencjata zdobyła na Toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, poprzedzając naukę w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych również w Toruniu. W projekcie pełni funkcję opiekuna.

Ewa Buczkowska  

absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Nauk Pedagogicznych (pedagogika ustawiczna). Ukończyła kurs pedagoga-opiekuna oraz kurs arteterapii. Doświadczenie zawodowe zdobywała jako nauczyciel w Akademii Nauki w Toruniu (2008-2010), Domu Opieki Społecznej dla psychicznie chorych kobiet (2011). W chwili obecnej pracuje jak pedagog w zakładzie opiekuńczo-leczniczym Fundacji Światło w Toruniu. W projekcie kierownik wypoczynku.

Emilia Cendrowska  

absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, właściciel firmy Cyrkowa, pod szyldem której zrealizowała szereg projektów z pogranicza nowego cyrku i teatru m.in. Toruński Festiwal Nowego Cyrku, Cyrkologika - warsztaty cyrkowe dla dzieci wraz z happeningiem dla mieszkańców miasta i turystów oraz Szpulka Show – pokaz i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Od 9 lat realizuje zadania związane z rozliczeniem i wdrażaniem projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (perspektywa 2007-2013 oraz 2014-2020). Koordynator projektu.

Anna Jędrzejewska

z wykształcenia terapeuta zajęciowy, ukończyła studia z zakresu Pedagogiki Przedszkolnej z terapią dziecka, oraz studia podyplomowe Zarządzanie Oświatą. Od 10 lat nauczyciel w Przedszkolu Miejskim nr 7 w Toruniu, nauczyciel mianowany. Twórca i animator KIDS ART, gdzie prowadzi m.in. zajęcia kreatywno - plastyczne. Aktywny członek klubu nauczyciela Belferski Młynek w Młynie Wiedz. Laureatka nagrody Prezydenta Miasta Torunia za wybitne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.