Teatralna suszarnia

Realizator:  Gminny Ośrodek Kultury 

Miejsce:  Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, ul. Ogrodowa 22 i okolice

Termin warsztatów:  16 - 28 lipca

Termin i miejsce pokazu:  28 lipca | godz. 17:00 - Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu

Koordynator:  Agnieszka Zielonka-Mitura

e-mail:  aga@kulturasuszec.pl

Suszec. Gmina w województwie śląskim, której początki sięgają XIV wieku. Jej nazwa nawiązuje do suchego miejsca pośrodku puszczy. Ta nazwa to początek naszej opowieści… Wraz z dziećmi cofniemy się w czasie, w poszukiwaniu historii i tradycji, ale przeniesiemy się w inną rzeczywistość, pełną legendarnych i baśniowych postaci. Zastanowimy się nad szerszym kontekstem suszy. Nad suszą pustyni, nad wysychaniem zbiorników wody pitnej, nad „wysuszeniem” ludzkich serc. Nazwa miejscowości stanie się przyczynkiem do stworzenia własnej legendy, podróży historyczno-onirycznej, w której nie zabraknie miejsca na zabawę. Dzięki warsztatom aktorskim, muzyczno-konstruktorskim, taneczno-choreograficznym, scenograficzno-kostiumowym czy lalkarskim prowadzonym aktywnymi metodami w oparciu o pedagogikę zabawy, 24 dzieci w wieku 6-12 lat z terenu gminy Suszec i miejscowości ościennych rozwinie skrzydła, osuszy łzy i stworzy własne przedstawienie w duchu teatru zaangażowanego społecznie. Teatralne półkolonie zakończą się publiczną prezentacją dokonań dzieci oraz wspólnym piknikiem na świeżym powietrzu.

( fot. Rafał Soliński )

Prowadzący warsztaty

Marek Żyła

obecnie reżyser, aktor, scenograf, animator, muzyk, kierowca itd., ale przede wszystkim lalkarz w Teatrze Lalek Marka Żyły, z którym występuje na scenach oraz festiwalach ulicznych na terenie całej Polski. Współpracuje z wieloma ośrodkami kultury, artystami, m.in. zespołem Etnos Ensemble. Prowadzi też warsztaty budowania oraz ożywiania lalek. Dawniej kabareciarz, twórca, aktor kabaretu Noł Nejm, finalista i laureat wszystkich najważniejszych festiwali kabaretowych w Polsce. W przyszłości – to się jeszcze okaże. Trzeba poczekać parę lat….

Zofia Paszenda

pedagog, reżyser teatru dzieci i młodzieży. Ukończyła Podyplomowe Studia Reżyserii Dzieci i Młodzieży na PWST we Wrocławiu. Prowadzi grupy teatralne w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku oraz warsztaty teatralne. Wspólnie ze swoimi młodymi aktorami realizuje spektakle teatralne. Związana z rybnicką edukacją artystyczną od 25 lat. Aktorka teatru Rondo w Rybniku. Realizatorka wielu projektów edukacyjnych, artystycznych i działań animacyjnych w przestrzeni publicznej. Współtwórca Rybnickiego Dziecięcego Festiwalu Teatralnego Przestrzeń Wyobraźni.

Wojciech Chowaniec

właściciel Centrum Sztuki i Rekreacji MOVYTZA w Rybniku. Absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Producent, reżyser oraz choreograf. Twórca autorskiego innowacyjnego spektaklu „Wodowisko” łączącego pokaz wody, świateł oraz tańca na żywo. Tworzy choreografie do spektakli teatralnych oraz prowadzi warsztaty z zakresu teatru tańca. Współpracuje z Teatrem im. Ignacego Stanisława Witkiewicza w Zakopanem, Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK, Krakowską Operą Kameralną.

Elwira Zembrzuska

graficzka, scenografka, animatorka kultury, absolwentka Wydziału Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Technik Relaksacyjnych Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz zawodowego Studium Konserwacji Zabytków o specjalności witraż. Instruktorka jogi. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dla dorosłych. Pracuje z najmłodszymi, za pomocą sztuki rozwija ich umiejętności sensoryczne. Współpracuje z Teatrem Ziemi Rybnickiej jako scenograf teatralny. Na stale pracuje w Domu Kultury w Boguszowicach jako animatorka kultury i projektantka grafiki.

Tomasz Manderla

muzyk, kompozytor, sound designer. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Założyciel Laboratorium Trzasko-Dźwięków, gdzie powstają instrumenty oraz obiekty dźwiękowe. Swoją muzykę łączy z multimediami, teatrem, tańcem oraz poezją. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu muzyki elektronicznej, modularnych syntezatorów oraz zastosowania ogólnodostępnych elektronicznych gadżetów jako elementów interaktywnych systemów dźwiękowych. W roku 2012 zdobył główną nagrodę za kompozycję elektroniczną w konkursie Świat cyfry, świat muzyki Polskiego Radia Program 2 .

  

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.