ALE CYRK!

Realizator:  Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury 

Miejsce:  Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, ul. Szpitalna 8

Termin warsztatów:  23 lipca - 4 sierpnia

Termin i miejsce pokazu:  4 sierpnia | godz. 11:00 przy Fosie Zamkowej (ruiny Zamku Krzyżackiego) w Toruniu

Koordynator:  Magdalena Jasińska

e-mail:  magdalena.jasinska@woak.torun.pl

www:  Ale cyrk! - blog

Uczestnicy wstąpią do cyrku i staną się adeptami sztuki cyrkowej. Ich zadaniem będzie przygotowanie festynu cyrkowego, w trakcie którego zaprezentują efekty swojej dwutygodniowej pracy: etiudy teatralne, pokazy iluzjonistyczne, żonglerskie, klaunowskie, taneczne, mini koncert.
W trakcie warsztatów artystycznych poruszymy temat wartości Nowego Cyrku. Porozmawiamy o wrażliwości, uważności i empatii wobec zwierząt i ludzi. Przypomnimy dzieciom postać słynnego Dr. Dolittle i jego cyrk. Wspólnie zastanowimy się, czy my, ludzie, jesteśmy lepsi od zwierząt? Kiedy czujemy nad kimś przewagę i co ona nam daje? Jak wzbudzać empatię i jak reagować na przemoc?
ALE CYRK! adresowany jest do 35 dzieci w wieku 7-14 lat z Torunia i okolic. Partnerem projektu jest Świetlica Dzieciom Starówki Fundacji Pomocy Samotnym Matkom.

(fot. Kaja Kant)

Prowadzący warsztaty

Mieczysław Giedrojć 

instruktor teatralny, mim i klaun. Studiował w Akademii Teatralnej w Warszawie. Ma ponad 40-letnie doświadczenie w zakresie sztuki mimu, klaunady, pantomimy, ekspresji ciała oraz wieloletnią praktykę w prowadzeniu zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 1995 roku założył Teatr Małych Form, który funkcjonuje do dzisiaj. Od wielu lat prowadzi zajęcia z pantomimy i klaunady, m.in. w projekcie Granice przekraczać – bariery łamać Fundacji Stiftung Grosses Waisenhaus zu Postdam i Fundacji Krzyżowa. W projekcie poprowadzi warsztaty w namiocie śmiechu i magii.

Mariusz Czajka 

doświadczony iluzjonista-magik, autor pokazów magii dla wszystkich grup wiekowych. Członek Krajowego Klubu Iluzjonistów, jedynej polskiej organizacji zrzeszonej w Światowej Federacji Stowarzyszeń Iluzjonistycznych. Swoje doświadczenie zdobywał, biorąc udział w licznych kongresach iluzjonistów organizowanych nie tylko w Polsce, lecz także Wielkiej Brytanii, Łotwie, Czechach, Niemczech czy Stanach Zjednoczonych. W projekcie poprowadzi warsztaty w namiocie śmiechu i magii.

Adrian Wilk 

aktor, tancerz, performer. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi na specjalizacji choreografia i techniki tańca oraz Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu. Instruktor tańca współpracujący ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych tARTak, Jagielski Dance Project, House of Dance. Współpracował ze szkołą tańca Prestiż (Poznań). Występuje w Teatrze Lalek Zaczarowany świat. Autor i prowadzący warsztaty teatralno-ruchowe dla dzieci. W projekcie poprowadzi warsztaty w namiocie rytmu i wygibasów.

Michał Składanowski 

animator, pedagog cyrku. W latach 2013-2018 związany z toruńskim oddziałem Fundacji Dr Clown, gdzie pełnił rolę lidera, sprawował opiekę nad wolontariuszami oraz prowadził szkolenia z animacji czasu wolnego z elementami pedagogiki cyrku. Był wolontariuszem Fundacji Rozwoju Wolontariatu, gdzie prowadził cykliczne zajęcia dla dzieci z podtoruńskich szkół. Współpracował m. in z Teatrem Baj Pomorski, Fundacją EMIC i RC Fundacją ds. Konsultingu, Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu. W projekcie poprowadzi warsztaty w namiocie rytmu i wygibasów.

Jacek Ruszkowski 

długoletni wychowanek (a dziś wychowawca i instruktor) cyrku Cool-Kids. Wraz z nim uczestniczył w wielu przeglądach m.in. w III Europejskim Festiwalu Teatrów Ulicznych w Dreźnie i bożonarodzeniowych spotkaniach promujących Polskę w Poczdamie. Jest pedagogiem cyrku. Od wielu lat prowadzi zajęcia cyrkowe z dziećmi i młodzieżą. Uczy balansu, żonglerki, diabolo, kiwido-poi. Jest szczudlarzem i mimem. Współpracował w Teatrem Wiczy. W projekcie poprowadzi warsztaty w namiocie rytmu i wygibasów.

Agnieszka Dąbrowska 

animatorka kultury w toruńskim Domu Muz. Wiceprezeska Fundacji Verda. Ukończyła Podyplomowe Studium Wiedzy o Kulturze (UAM) i studia edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na (UWM). Organizuje spotkania i warsztaty plastyczno-kreatywne dla dzieci i dorosłymi. Prowadzi cykliczne zajęcia plastyczno-manualne dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, podczas których pobudza ich kreatywność i rozwija twórcze myślenie. Współtworzyła scenografię do Międzynarodowych Festiwali Kuglarskich ALTERGRAWITACJA. W projekcie poprowadzi warsztaty w namiocie dźwięku i koloru.

Tomasz Cebo 

animator kultury, artysta muzyk, performer, malarz. Absolwent ASP w Poznaniu. Porusza się w obszarach audio instalacji, wykorzystując możliwości własnego głosu. Współtworzył projekt realizatorsko-producencki z Łukaszem Milewskim NRD RECORDS, duet trip-hopowy z Mają KOMAN i interdyscyplinarny projekt INSTYTUT B61. Założyciel Fundacji You Have It. Prowadzi szereg warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z obszarów dźwiękowo-głosowych, wprowadzając pojęcie logopedii artystycznej. W projekcie poprowadzi warsztaty w namiocie dźwięku i koloru.

Agnieszka Zakrzewska 

pedagożka teatru, animatorka kultury, instruktorka teatralna. Specjalistka ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w WOAK-u. Doświadczenie w pracy zdobywała jako nauczycielka-instruktorka w warszawskim MDK Ochota. Absolwentka historii (UMK), pedagogiki teatru przy Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytucie Kultury Polskiej UW, a także Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie. Ukończyła Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu. Poprowadzi warsztaty w namiocie wylęgarni pomysłów.

Magdalena Jasińska 

animatorka i teatrolożka. Specjalistka ds. teatru i interdyscyplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w WOAK-u. Kierowniczka literacka Teatru Baj Pomorski (2011-2018). Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną UMK w Toruniu. Autorka książki „Za parawanem Zaczarowanego Świata” napisanej z myślą o jubileuszu Teatru Lalek Zaczarowany Świat. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Komunikacji społecznej i PR w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. W projekcie poprowadzi warsztaty w namiocie wylęgarni pomysłów.

Mira Weręgowska  

instruktorka hatha jogi, od lat praktykuje jogę wg metod B.K.S. Iyengara, instruktorka rekreacji ruchowej o specjalności fitness – ćwiczenia psychofizyczne w oparciu o system ćwiczeń hatha jogi. Systematycznie prowadzi zajęcia dla zdrowych dorosłych, osób z chorobami przewlekłymi i dzieci. W projekcie poprowadzi warsztaty jogi.

Damian Droszcz  

posiada uprawnienia kierownika placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży, wychowawca-pedagog, nauczyciel. Absolwent Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu. Animator kultury i aktor. Nauczyciel przedmiotu kultura żywego słowa, gra w przedstawieniach Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, współtworzy zespół Teatru Rysynkowego Jaworski. Od 2009 roku prowadzi amatorską grupę teatralną osób niepełnosprawnych oraz warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych w kraju i za granicą. W projekcie będzie kierownikiem warsztatów.

Izabela Droszcz

pedagog, animator kultury, instruktor tańca. Przez 10 lat prowadziła zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży. Od 7 lat jest nauczycielem w szkole podstawowej (edukacja wczesnoszkolna). Uczestniczyła w wielu projektach teatralnych i tanecznych. Ukończyła kurs dla kandydatów na wychowawców placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży. W projekcie będzie wychowawcą półkolonii.

Weronika Droszcz

ukończyła kurs wychowawcy wypoczynku. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (specjalność komputery w edukacji oraz edukacja dorosłych) oraz Szkoły Liderów PAFW w Warszawie w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pracuje w Stowarzyszeniu Jestem jako terapeutka. Interesuje się nowoczesnymi kulturami uczenia się i nauczania, a także metodą moderacji. Ma kilkuletnie doświadczenie w zakresie planowania i organizowania warsztatów oraz prowadzenia konferencji. W projekcie będzie wychowawcą.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.