Leśne ścieżki inspiracji - dialogi natury z nowoczesnością

Realizatorzy:  Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach + Centrum Edukacyjne "Szklany Dom" w Ciekotach

Miejsca:  Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", ul. Duża 9, Kielce
                     Centrum Edukacyjne "Szklany Dom", Ciekoty 76, 26-001 Masłów

Termin warsztatów:  25 czerwca - 10 lipca

Terminy i miejsce pokazów:  9 lipca | godz. 18:00 - Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"
                                                                  10 lipca | godz. 18:00 - CE „Szklany Dom” w Ciekotach

Koordynator: Hanna Świętnicka

e-mail: hanna.swietnicka@teatrkubus.pl

Współczesny człowiek ma potężne instrumentarium do komunikowania się z innymi w postaci nowoczesnych technologii. Może w każdym miejscu i czasie połączyć się i dialogować z każdym, kto także ma dostęp do tych przekaźników. A może należałoby cofnąć się do czasów, gdy komunikacja wyglądała zupełnie inaczej? Otaczający nas świat to jeden wielki komunikat ukryty w obrazkach, znakach, skrótach myślowych. A może warto skupić się na staranniejszym formułowaniu swoich myśli i wypowiedzi? Przyroda i natura to najbardziej oczywista ucieczka od zgiełku i chaosu cywilizacji.  

W warsztatach weźmie udział  młodzież w wieku 11-15 lat. Grupa będzie złożona z dzieci z najuboższych rodzin zamieszkujących tereny wiejskie oraz z wolnego naboru. Uczestnicy będą mieli okazję wzięcia udziału w zajęciach teatralnych, muzycznych, plastycznych. Zapoznamy  ich z bogactwem technologii, jakimi dysponuje teatr, by kolejnego dnia przenieść  w otoczenie całkowicie tych technologii pozbawione, a po kilku dniach ponownie wrócić do teatru. Taki schemat działań ma pobudzić młodzież do tworzenia i ukazać przenikanie form i światów.

(fot. Adrian Wajda)

Prowadzący warsztaty

Ewa Lubacz

aktorka Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, szczudlarka, animatorka kultury, pedagog teatru, absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, UMCS w Lublinie (animator i menedżer kultury) oraz UJK w Kielcach (edukacja muzyczna). Ukończyła Szkołę Pedagogów Teatru przy Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie i School of Modern Mime w Warszawskim Centrum Pantomimy. W swoich działaniach wykorzystuje teatr pantomimy, teatr uliczny, technikę dramy oraz metody J. Dormana. Założycielka grupy TworzyMy przy TLiA Kubuś.

Michał Olszewski

aktor Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, żongler, dziennikarz, animator kultury, autor spektakli teatralnych. Absolwent Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Warszawie, Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Politechniki Świętokrzyskiej. W swoich działaniach wykorzystuje metody pedagogiki cyrku oraz pedagogiki zabawy, ma bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą: prowadzi warsztaty teatralne w TLiA Kubuś, na stałe współpracuje z Fundacją Studio TM, Muzeum Zabawek i Zabawy. Brał udział w Lecie w teatrze w latach 2013-2017.

Andrzej Kuba Sielski

aktor Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, reżyser, lektor, mim, lalkarz, autor i koordynator warsztatów, spektakli teatralnych, happeningów, twórca niezależnego teatru Gabinet Prób Generalnych. W swoich działaniach edukacyjno-animacyjnych najchętniej wykorzystuje teatr pantomimy oraz teatr uliczny. Twórca Zwariowanego Teatru – akcji miejskiej mającej na celu ożywienie osiedli podczas wakacji oraz tożsamego projektu Teatr Ludzkich Inicjaty”, realizowanego na terenach wiejskich. Brał udział w Lecie w teatrze w latach 2014-2017.

Joanna Biskup-Brykczyńska

doktorantka Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Nauczycielka plastyki w MDK i Zespole Szkół Społecznych im. M. Reja w Kielcach. Założycielka nieformalnej grupy ITP zajmującej się szydełkowaniem miejskim, ilustratorka, performerka (m.in.: „Aleja Sław z nosami”, „7 km szczęścia”, „Konstelacje”, „Europejskie Drzewo”, „Otulamy Drzewa” knitting grafitti, „Partyzantka Kwiatowa” nocne ukwiecanie miasta), pedagog, działaczka społeczna odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Brała udział w Lecie w teatrze w latach 2015-2017.

Judyta Berłowska

absolwentka WOT-u Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST. Asystentka A. Glińskiej i B. Wysockiej, odbyła staż przy spektaklu Teatru 21 „Klauni, czyli o rodzinie” w reż. J. Sobczyk. Laureatka Forum Młodej Reżyserii 2014 (Grand Prix) za pracę reżyserską „Bez ojcowizny”. Reżyserka spektakli: „Wojna, która zmieniła Rondo” w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, „Wyprawa czarownic” w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze, „Głodne dziecko” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Uczestniczka projektu Instytutu Teatralnego „Dorman. Archiwum otwarte”.

Rafał Gęborek 

świętokrzyski muzyk, trębacz, pedagog, performer, kompozytor, producent muzyczny. Magister sztuki, absolwent edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej na UJK w Kielcach, absolwent zarządzania kulturą na UJ. Już w czasie studiów rozpoczął pracę pedagogiczną jako instruktor muzyczny w lokalnych ośrodkach kultury. Prowadzi autorski program nauczania muzyki poprzez zabawę.

Radosław Nowakowski

pisarz, podróżnik, tłumacz i muzyk, kongista zespołu Osjan, Orkiestry Kiniorskiego, zespołu Trebunie Tutki, współpracujący z wieloma innymi zespołami taki jak Voo Voo, Raz dwa trzy. Koncertował w Polsce i za granicą, nagrał kilkanaście płyt. Autor własnego programu nauki gry na bębnach. Prowadzi warsztaty bębniarskie dla młodzieży. Twórca pierwszej wydanej w Polsce powieści hipertekstowej, prowadzi własne autorskie wydawnictwo Liberatorium. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Krzysztof Wrona

artysta organik, twórca rękodzieła użytkowego, pomysłodawca koncepcji Polskiej Turystyki Źródeł, edukacji ekologicznej Szkoła Gałązen, lider Wielokulturowego Zespołu Ludowego WIOHA, reżyser spektakli „Nieczekaj Lecilaty”, „Zaklinanie Żab”, „Zaufaj duchom co w tobie śpią”. Uczy wiejskie dzieci wrażliwości na urodę natury i sztukę. Prowadzi warsztaty plecionkarstwa, malowania glinkami na płótnie, scenograficzne do przedstawień. Specjalizuje się w dekoracji wnętrz za pomocą naturalnych materiałów (glina czy wiklina).

Grzegorz Poliszuk

instruktor modelarstwa lotniczego, specjalizuje się w modelach zdalnie sterowanych, szczególnie szybowcach. Od wielu lat prowadzi zajęcia modelarskie w różnych ośrodkach kultury i aeroklubach. Od dwóch lat prowadzi pracownię modelarską przy CEiK Szklany Dom.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.