WAKACJE Z ZOSIĄ

Realizator:  Fundacja Sztuki „Jaw Dikh”

Miejsce:  Remiza OSP w Czarnej Górze oraz Filia Gminnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarnej Górze

Termin warsztatów:  9 - 21 lipca

Termin i miejsce pokazu:  21 lipca | godz. 12:00 - plener

Koordynator:  Małgorzata Mirga-Tas

e-mail:  fundacja.jawdikh@gmail.com

Podhale jest bardzo różnorodne – Górale, Spiszacy, Orawianie i Romowie żyją tutaj obok siebie. Na zajęcia zapraszamy dzieci z Czarnej Góry i okolic. Podczas dwutygodniowej przygody ze sztuką poznają od siebie nawzajem swoje tradycje i kulturę. Prowadzący przybliżą uczestnikom twórczość wybitnej artystki tego regionu Zofii Stryjeńskiej. Jej dzieła staną się nie tylko inspiracją do stworzenia plenerowego widowiska, ale także do konstruowania drewnianych zabawek, czy malowania talerzy.

(fot. Delfin Łakatosz)

Prowadzący warsztaty

Małgorzata Mirga-Tas

romska artystka, rzeźbiarka, malarka, projektantka. Prezeska Fundacji Sztuki Jaw Dikh. Absolwentka krakowskiej ASP, wieloletnia członkini Romskiego Stowarzyszenia Oświatowego Harangos, organizatorka międzynarodowego pleneru artystycznego Jaw Dikh w Czarnej Górze. Prowadzi integracyjne warsztaty artystyczne dla dzieci romskich i nieromskich, jest trenerem artystycznym w projektach i kampaniach społecznych związanych z Romami w kraju i za granicą.

Marta Hankus

dramatolożka, producentka teatralna, pedagożka teatru, dyrektor zarządzająca i finansowa Teatru Figur Kraków. Wieloletnia koordynatorka programu Dilettante – teatr w ruchu Małopolskiego Instytutu Kultury, w ramach którego zorganizowała cztery festiwale teatralne w Lanckoronie dla dzieci i młodzieży z Polski Południowej. Koordynatorka i realizatorka wielu projektów artystyczno-edukacyjnych i społecznych. Stypendystka MKIDN w 2015 roku.

Delfin Łakatosz

romski artysta, interesuje się filmem i fotografią. Prowadzi warsztaty filmowe z dziećmi. Operator kamery przy transmisjach na żywo dla TVP Poznań. Jego amatorski film „Wózek” zajął drugie miejsce w konkursie Wielkopolskie Porównania Filmowe (2012). W tym samym konkursie zajął pierwsze miejsce za film „Kosmiczna inwazja” (2014). Jego prace były prezentowane na licznych wystawach, m. in. w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu czy podczas Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Romską. W trakcie międzynarodowego pleneru Jaw Dikh wraz z dziećmi nakręcił dwa filmy: „Power Kids” i „Bracia” (2015).

Grażyna Tabor

pedagożka i reżyserka teatru, trenerka, aktorka, performerka. Zrealizowała ponad 30 spektakli teatralnych oraz projekty muzyczne związane z muzyką tradycyjną (współpracowała z Ostaszewskim, Drevem i Ovo), 6-letni projekt Artyści w akcji w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu. Współtworzy i realizuje duże międzynarodowe przedsięwzięcia artystyczne z uznanymi twórcami i teatrami, pracuje artystycznie z młodzieżą i dorosłymi. Współpracowała m.in. z Teatrem Kana, Teatrem Tadeusza Kantora, Teatrem Brama, Teatrem Figur Kraków, Teatrem A3. Stypendystka MKiDN.

Noemi Łakatosz

interesuje się plastyką, aktorstwem oraz fotografią. Pierwsza jej praca została wyróżniona w konkursie „Aqa – Net” w wieku 4 lat, następnie przez kolejne lata zdobywała nagrody w konkursach plastycznych m.in. 1 miejsce w konkursie pod patronatem prezydenta Poznania „Dzień bez samochodu”. Wielokrotna stypendystka konkursu dla uczniów romskich szczególnie uzdolnionych. Namalowała 50 obrazów dla domu spokojnej starości dla Fundacji Kórnickiej. Jej prace plastyczne ukazały się w słowniku polsko-romskim wydanym przez fundację „Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie” oraz w tomikach wierszy „Drzwi do wyobraźni” dla Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i ich Rodzicom. Wielokrotnie reprezentowane były wystawy jej rysunków podczas Spotkań z Kulturą Romską w Poznaniu. Obecnie pracuje jako animatorka dla dzieci, udziela się w teatrze oraz w kabarecie.

Teresa Mirga

romska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka romskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w romskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z czterech grup romskich w Polsce. Ta właśnie grupa od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który jest aktywny od 1992 roku.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.