Dzieci i ryby!

Realizator:  Teatr Zagłębia + Miejski Klub Maczki

Miejsce:  Miejski Klub Maczki, ul. Krakowska 26, Sosnowiec

Termin warsztatów:  2 - 13 lipca

Terminy i miejsce pokazów:  14 lipca | godz. 17:00 - Miejski Klub Maczki
                                                                 15 lipca | godz. 11:00 - Miejski Klub Maczki

Koordynator:  Ewa Koralewska

e-mail:  bow@teatrzaglebia

Dzieci i ryby głosu nie mają? Nie u nas! W tym roku razem z dziećmi przyjrzymy się związkowi człowieka i zwierzęcia. Punktem wyjścia będzie książka „Zwierzokracja” Oli Woldańskiej-Płocińskiej – opowieść o przenikaniu się świata dzieci i zwierząt, dotykająca tematu praw zwierząt i naszych codziennych wyborów, które mają wpływ na ich życie.

W czasie warsztatów przyjrzymy się roli człowieka w zwierzęcym świecie i zwierzęcia w ludzkim. Wsłuchamy się w głos zwierząt i opowiemy o tym, co uda nam się usłyszeć. Poszukamy języka, którym możemy porozumiewać się i budować relację empatii i szacunku ze wszystkimi żywymi istotami. Sprawdzimy, czy teatr możesz zmieniać świat – zastanowimy się, co możemy zrobić, by zwierzętom żyło się lepiej i jak szanować ich prawo do wolności.

Wydarzenie finałowe powstanie na podstawie doświadczeń i obserwacji uczestników płynących z twórczych poszukiwań i kontaktu z przyrodą. Wykorzystując aktorskie, plastyczne, muzyczne i ruchowe środki wyrazu, spróbujemy opowiedzieć o tym, że dzieci i ryby mają głos! Tylko dorośli nie zawsze go rozumieją.

(fot. Maciej Stobierski)

Prowadzący warsztaty

Sebastian Świąder

pedagog teatru, członek Zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, z którym inicjuje i współtworzy wiele projektów pedagogiczno-teatralnych w instytucjach kultury i teatrach. Projektuje i prowadzi warsztaty teatralne, muzyczne i performatywne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Współautor zwycięskiej koncepcji na poznańskim festiwalu dla najmłodszych Sztuka Szuka Malucha („Chodzone Haiku”). Realizuje spektakle i działania na styku performansu i teatru. Od 2007 r. współtworzy Performerię Warszawy – eksperymentalną grupę performatywną.

Justyna Lipko-Konieczna

dramaturżka, pedagożka i badaczka teatru, autorka wielu scenariuszy i sztuk teatralnych. Stworzyła koncepcję merytoryczną projektu Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana oraz dramaturgię spektaklu pod tym samym tytułem w reżyserii Justyny Sobczyk (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), przywracającego pamięć o spuściźnie teatralnej wybitnego twórcy teatru dla dzieci Jana Dormana. W latach 2011-2015 dramaturżka Teatru Studio w Warszawie. Od 2012 r. dramaturżka Teatru 21, w którym aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem.

Michał Bałaga

aktor Teatru Zagłębia, prowadzi cykliczne warsztaty aktorskie i improwizacyjne dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu. Prowadził warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży pod patronatem PISF. W ramach poprzednich edycji Lata w teatrze w Teatrze Zagłębia prowadził warsztaty improwizacji, aktorskie, ruchowe, reżyserskie.

Agnieszka Okońska-Bałaga

aktorka Teatru Zagłębia, prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Absolwentka wydziału aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu. Prowadziła warsztaty filmowe pod patronatem PISF, współprowadziła cykl zajęć teatralnych z młodzieżą w olkuskich liceach. Prowadziła warsztaty improwizacji, aktorskie, ruchowe, reżyserskie w ramach poprzednich edycji Lata w teatrze w Teatrze Zagłębia, współprowadziła warsztaty Laboratorium Wroga – w ramach przygotowań do premiery „Wroga – instrukcji obsługi” w reż. Justyny Sobczyk. 

Katarzyna Niedurny

koordynatorka wydarzeń kulturalnych, recenzentka, dziennikarka, w Teatrze Zagłębia odpowiedzialna za działania edukacyjne. Koordynatorka warsztatów dziennikarskich dla młodzieży Szklarnia teatralna, cyklicznej akcji Uniwersytetu Śląskiego Nocki teatralne oraz warsztatów Ani słowa! prowadzonych w ramach programu Lato w teatrze przez Teatr Figur Kraków. W 2016 i 2017 roku prowadziła warsztaty dziennikarsko-promocyjne i kreatywnego pisania w ramach Lata w teatrze w Teatrze Zagłębia, zrealizowała autorski program Pamięć (o) spektaklu we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. 

Marta Szlęzak

plastyczka, absolwentka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Wychowanie plastyczne. Od 18 lat prowadzi pracownię plastyczną w Środowiskowym Domu Samopomocy Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Jaworznie. Od kilku lat współpracuje z Miejskim Klubem Maczki w Sosnowcu, prowadząc warsztaty plastyczne z różnych technik. Specjalizuje się w ceramice (między innymi techniką raku), batiku, papieroplastyce, wiklinie, tworzy papier czerpany oraz witraże.

Paweł Szeibel

adiunkt na Wydziale Artystycznym ASP w Katowicach. Tworzy obrazy, warsztaty, akcje społeczne oraz instalacje w przestrzeni miejskiej. W sztuce sięga do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. W jego działaniach duże znaczenie odgrywa eksperyment, otwartość na niespodziewane efekty funkcjonowania prac typu work in progress. Współkoordynator projektu badawczo-artystycznego Mój kawałek ogrodu polegającego na przeprowadzeniu warsztatów na terenie dziecięcych oddziałów onkologicznych w Chorzowie, Katowicach i Zabrzu.

Agnieszka Piestrzeniewicz

nauczyciel akademicki, animator podmiotowości, trener umiejętności twórczych, opiekun grup wsparcia dla rodziców dzieci z autyzmem, trener zarządzania i rozwoju osobistego. Pracuje w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, współpracuje m.in. z Fundacją Pomocy Dzieciom Jaś i Małgosia w Łodzi, Wyższą Szkołą Pedagogiczną, Stowarzyszeniem Artystyczno-Edukacyjnym PORT-Łódź, Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną, Centrum Psychologiczno-Pedagogicznym w Łodzi. 

Lorem ipsum...

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.