MARYŚKA I MASZYNY

Realizator:  Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego z Warszawy

Miejsce:  Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie

Termin warsztatów:  6 - 19 sierpnia

Terminy i miejsce pokazów:  19 sierpnia | godz. 17:00  - Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w                                                                   Cieszynie i śródmieśćie Cieszyna

                                                                 23 sierpnia | godz. 19:00 - Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w                                                                   Cieszynie i śródmieśćie Cieszyna

Koordynator:  Natalia Kałuża

e-mail:  natalia.kaluza@krytykapolityczna.pl

Punktem wyjścia w projekcie „Maryśka i Maszyny” jest historia pochodzącej ze Śląska Cieszyńskiego pisarki i pilotki Marii Wardasówny, która jako pierwsza kobieta w Polsce w ciągu kilku lat opanowała jazdę na rowerze, następnie na motocyklu, a w końcu pilotowanie samolotu. Nie zrealizowałaby swoich marzeń, gdyby nie pracowała tak ciężko, nie była uparta, ambitna i odważna. Wspólnie z dziećmi z Cieszyna chcemy zastanowić się, czym dziś są wartości, którymi kierowała się ta niezwykła kobieta oraz jakie znaczenie ma współcześnie ruch, sport i zespołowość. Zależy nam, aby historia Wardasówny stała się inspiracją do stworzenia teatralnej opowieści przedstawiającej doświadczenia dzieci i opowiedzianej ich językiem.
Życie Wardasówny ściśle wiązało się z ruchem i otwartą przestrzenią, dlatego widowisko odbędzie się w plenerze. Cieszyn, którego ulice wiele lat temu pokonywała na swoim motocyklu Wardasówna, stanie się naturalną scenerią widowiska.

( fot. Marta Mędrzak, Małgorzata Jarema, Anna Pluta, Ilona Majewska )

Prowadzący warsztaty

Natalia Kałuża

etnolożka i kulturoznawczyni. Od 2015 roku związana ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Cieszynie, gdzie odpowiada za koordynację projektów oraz realizuje program edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży (w 2017 roku wraz z młodzieżą zrealizowała autorski spektakl „Bele dzianin”). Od wielu lat współkoordynuje cieszyńską edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W projekcie prowadząca zajęcia animacyjne i koordynatorka.

Anna Pluta 

graficzka, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, autorka ilustracji do książek: „Bieda. Przewodnik dla dzieci”, „Współpraca. Przewodnik dla dzieci”, „Zaufanie”. Od 2009 związana ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Cieszynie, gdzie realizuje projekty edukacyjne oraz społeczno-kulturalne z dziećmi i młodzieżą. W projekcie kierowniczka półkoloni i prowadząca warsztaty scenograficzne.

Bogusław Słupczyński 

aktor, reżyser, pedagog teatru, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Al. Zelerowicza w Warszawie, aktor Teatru Polskiego w Warszawie za dyrekcji Kazimierza Dejmka, w latach 1993-1995 utworzył Teatr Studio Aktorskie w Puławach, od 1996 związany z nurtem etnicznym i antropologicznych w teatrze. Założyciel Teatru Cieszyńskie Studio Teatralne oraz uzupełniającego teatralną działalność Stowarzyszenia na rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur Sałasz w Cieszynie. W projekcie prowadzący warsztaty teatralne.

Iwona Majewska 

etnografka, animatorka kultury, twórczyni i koordynatorka projektów z zakresu edukacji kulturalnej, artystycznej, społecznej adresowanych do dzieci, dorosłych, z naciskiem na grupy zagrożone marginalizacją. Od 2015 roku współtworzy Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy (województwo łódzkie i śląskie). Stypendystka Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego w obszarze animacji kultury (2016). Prowadzi warsztaty z wykorzystaniem filmu, fotografii, etnoanimacji. W projekcie prowadząca warsztaty tworzenia animacji poklatkowej/warsztaty scenograficzne.

Beata Kobis 

absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku pedagogika z zakresu wychowania w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz pedagogika opiekuńczo-wychowawcza. Od 2007 roku członkini zespołu tańca żydowskiego i izraelskiego Klezmer z Cieszyna. Od 2017 roku tancerka w międzynarodowym projekcie teatru z Wielkiej Brytanii Infusion Physical Theatre. Uczestniczka licznych warsztatów w Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii i w Szwajcarii z zakresu tańca, aktorstwa, pracy z głosem. W projekcie prowadząca warsztaty choreograficzne.

Krzysztof Mołdrzyk 

pracownik techniczny Zamku Cieszyn. Przez wielu współpracowników nazywany „złotą rączką”. Prowadził warsztaty dla dzieci Małej Pracowni Projektowania (Zamek Cieszyn, Świetlica KP). Doskonale zna wszystkie ścieżki rowerowe na Śląsku Cieszyńskim. Sam naprawia i konserwuje swój sprzęt kolarski. W projekcie prowadzący warsztaty rowerowe.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.